اشک های دختر آیت الله به یاد صبر و امیدواری های پدر/ یک نسل چند بار باید خطایی را تکرار کند؟ /بعد از رحلت امام (ره) درگذشت آیت الله هاشمی بزرگترین مصیبت تاریخ انقلاب بود
اشک های دختر آیت الله به یاد صبر و امیدواری های پدر/ یک نسل چند بار باید خطایی را تکرار کند؟ /بعد از رحلت امام (ره) درگذشت آیت الله هاشمی بزرگترین مصیبت تاریخ انقلاب بود

خط امام: نشست بررسی آینده سیاسی ایران بعد از رحلت آیت‌الله هاشمی و تاثیر آن بر آینده کشور با حضور دبیر کل مجمع نیروهای خط امام دکتر فرشاد مومنی اقتصاددان و دکتر فاطمه هاشمی فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی با عنوان دوران پساهاشمی برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، حجت الاسلام […]

خط امام: نشست بررسی آینده سیاسی ایران بعد از رحلت آیت‌الله هاشمی و تاثیر آن بر آینده کشور با حضور دبیر کل مجمع نیروهای خط امام دکتر فرشاد مومنی اقتصاددان و دکتر فاطمه هاشمی فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی با عنوان دوران پساهاشمی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، حجت الاسلام والمسلمین سید هادی خامنه ای دبیر کل مجمع نیروهای خط امام در ابتدای نشست «دوران پسا هاشمی» که توسط سازمان جوانان مجمع نیرو‌های خط امام(ره) برگزار شد، با ایراد سخنرانی کوتاهی درباره آیت الله هاشمی و رحلت ایشان با اشاره به این مطلب که ، بعد از رحلت امام خمینی(ره) ضایعه درگذشت آیت الله هاشمی بزرگترین مصیبت برای تاریخ انقلاب بود، گفت: قبل از انقلاب و در جلسات تفسیر قرآن در تعریف واژه زهد گفته می شد کسی که هیچ چشمداشت و علاقه ای به مال دنیا و متعلقات آن نداشته باشد و در همان موقع اگر کسی می خواست مثالی را درباره کسی که این ویژگیها را داشته باشد بیاورد، از مرحوم آیت الله هاشمی نام می برد.

سید هادی خامنه ای افزودند: آقای هاشمی در سالهای قبل از انقلاب نسبت به ما و دیگر اطرافیان خود از شرایط مالی بهتری برخوردار بود؛ اما بدون دلبستگی به مال دنیا در صف اول مبارزه قرار داشت و رنجهای زیادی را در زندان و زیر شکنجه رژیم طاغوت تحمل می کرد.

حجت الاسلام والمسلمین سید هادی خامنه ای با بیان اینکه از ابتدای مبارزه علیه رژیم شاه و پیروزی انقلاب تا کنون، وقتی صحبت از افراد تاثیرگذار در تمامی این سالها میشود، همواره نام آیت الله هاشمی در صدر این اسامی قرار داشته است، افزود: دونفر در کشور ما و در قبل از انقلاب برای اولین بار مساله فلسطین و خطر بزرگ اسرائیل برای دنیای اسلام را گوشزد کردند. امام راحل اولین شخصی بود که در اعلامیه های خود بارها از مظلومیت مردم فلسطین و خطر اسرائیل برای اسلام نام می برد و بعد از ایشان آقای هاشمی بود که با تالیف کتاب فلسطین، نقش بسزایی در معرفی و طرح مسئله فلسطین ایفا کردند و امروز تمامی کسانی که درباره فلسطین فعالیت و مبارزه می‌کنند باید با یاد از مرحوم هاشمی حق مطلب را نسبت به او ادا کنند.

به گزارش خط امام در ادامه این نشست دکتر فاطمه هاشمی فرزند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به ویژگیهای اخلاقی آیت الله هاشمی رفسنجانی از امید و صبر به عنوان بارز ترین مشخصه های شخصیتی ایشان نامبرد.

وی صحبت‌های خود را با حدیثی از نهج البلاغه که هیچ سرمایه‌ای بالاتر از عقلانیت برای آدمی وجود ندارد و هیچ چیزی بدتر از خودبینی و خودرأیی نیست، آغاز کرد و ادامه داد: آیت‌الله هاشمی نیز همیشه تأکید داشت که آفت بزرگ آدمی خودبینی و خودرأیی است و او را به ورطه نابودی می‌کشاند و اگر پست و مقام مهمی نیز داشته باشد می‌تواند با دست خود کشور را نابود کند.

فاطمه هاشمی امید به آینده و صبر را از ویژگی‌های پدر برشمرد و گفت: پدرم در همه اوقات برای دیگران سنگ صبور بودند ولی خود هیچ سنگ صبوری نداشتند و هیچ‌وقت از کم‌لطفی‌ها و آزار و اذیت‌ها شکایتی به زبان نیاوردند

دختر مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حالی که اشک از چشمان او سرازیر شده بود، ادامه داد: پدرم هیچ‌وقت ناامید نشد و همواره به ما تأکید می‌کرد اگر خداوند در همه زندگی انسان حضور داشته باشد و به او توکل شود، هیچ‌وقت ناامیدی به سراغ انسان نمی‌آید.

دکتر هاشمی در ادامه به صحبت‌های حجت الاسلام سید هادی خامنه‌ای درباره تألیف کتاب مساله فلسطین اشاره کرد و گفت: پدرم هیچ‌گاه از شکنجه‌های خود در زمان طاغوت برای خانواده صحبت نمی‌کرد اما بعد از پخش سریال معمای شاه ما از او خواستیم که خاطره‌ای در این باره برای ما تعریف کند. او نقل کرد که هنگام بازجویی و شکنجه بیشترین اتهامی که متوجه او بوده است تألیف این کتاب و نوشتن مقدمه‌ای بر این کتاب بوده و به همین دلیل ساعت‌ها زیر شکنجه ساواک قرار گرفته است؛ به طوری که از شدت درد و ضعف نماز خود را به صورت خوابیده ادا کرده است.

فاطمه هاشمی به انتخابات سال 84 نیز اشاره کرد و گفت: بعد از آنکه انتخابات به دور دوم کشیده شد، افرادی به پدر مراجعه می کردند که به دلیل هجمه‌ها و ناملایمات از انتخابات انصراف دهید اما او قاطعانه جواب می‌داد که اگر انصراف دهم به انقلاب ظلم کرده‌ام و وظیفه من این است تا نگذارم ضرری به انقلاب وارد شود.

او ادامه داد: پدرم معتقد بود که باید الگویی از انقلاب اسلامی مبتنی بر اسلام و رأی مردم به جهان ارائه بدهیم. او معتقد بود وظیفه روحانیت این نیست که مردم را به زور وارد بهشت کنند بلکه آنها باید زمینه‌ای را در جامعه فراهم کنند که مردم به خطا و ناصواب کشیده نشوند.

در ادامه سخنرانی های این نشست دکتر فرشاد مومنی مدیر مؤسسه دین و اقتصاد درباره نقش آیت‌الله هاشمی در تحولات بعد از انقلاب گفت: مرحوم هاشمی به دلیل قبول مسئولیت‌های بزرگ و سخت، اشتباهاتی نیز داشت و کسی نمی‌تواند ادعا کند او عاری از خطا و اشتباه است؛ اما مروت و جوانمردی او در مواجهه با این اشتباهات مثال‌زدنی بود.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی آشنایی خود با مرحوم هاشمی را مربوط به سال 57 عنوان کرد و افزود: زمانی که ایشان از زندان آزاد شده بودند به همراه یکی از دوستانم که مبارزه مسلحانه را در دستور کار خود قرار داده بود به دیدار او رفتیم. در ابتدای این دیدار دوستم از او سؤال کرد که نظر شما درباره مبارزه مسلحانه چیست و گویا امام با این کار موافق نیستند. مرحوم هاشمی جواب داد به دلیل اینکه به تازگی از زندان آزاد شده‌ام نظر صریح امام را نمی‌دانم اما می­‌دانم امام به طور کلی کار شما را رد نمی­‌کند.

اما شما را تشویق به این کار نیز نمی­‌کند. مرحوم هاشمی ادامه داد که عده‌­ای از روی هیجان و احساس شجاعت بسیار دست به اقدام مسلحانه می­‌زنند و عده‌­ای دیگر برای خشنودی خداوند این کار را انجام می­‌دهند. او به دوست من گفت اگر هدف تو نیز خشنودی خداوند است تا زمانی که خدا را به طور کامل نشناخته‌ای دست به اسلحه و مبارزه مسلحانه نبر. این بزرگترین درسی بود که من از مرحوم آیت‌­الله هاشمی آموختم.

بی اخلاقی به بهشتی و منتظری و هاشمی؛ در یک نسل چند بار باید خطایی را انجام داد؟

این استاد اقتصاد ادامه داد: درحالی که ساحت ذهنی مرحوم هاشمی در سایه توحید بود، در سال‌های اخیر عده­‌ای از اوباش تلاش کردند دیانت او را نیز مانند علی(ع) زیر سؤال ببرند و به شخصیت دینی آیت‌الله خدشه وارد کنند. ما این مسأله و بی‌اخلاقی­‌ها را درباره شهید بهشتی و مرحوم منتظری تجربه کردیم و سؤال من اینجاست که در یک نسل چند بار باید خطایی را انجام داد تا یاد بگیریم که رفتار خود را اصلاح کنیم؟ در جامعه ما یک سری از چارچوب­‌ها وجود دارد که یادگیری و درس گرفتن از این تجربه‌­ها را سخت کرده است و به نظر من برای نجات آینده ایران درس گرفتن از این تجربه‌­های تلخ یک رکن اساسی است.

مؤمنی یادآور شد: درس گرفتن از این تجربه‌ها باید در تمامی ابعاد جامعه باشد؛ به طور مثال وقتی شوک نفتی که در سال 84 تا90 اتفاق افتاد را با مورد مشابه سال 52 تا 56 مقایسه می­‌کنیم در می‌­یابیم که بیش از 85 درصد از خطاهایی که قبل از انقلاب رخ داد در این سال­‌ها نیز تکرار شد. سؤال اینجاست که باوجود افزایش این همه دانشکده اقتصاد و استاد و دانشجو چه اتفاقی افتاد که از این تجربه تلخ درس نگرفتیم؟ برای بهبود عملکرد، دانایی شرط لازم است اما شرط کفایت این است که در ساختار قدرت گوش شنوایی وجود داشته باشد.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: مرحوم هاشمی به دلیل قبول مسئولیت­‌های بزرگ و سخت اشتباهاتی نیز داشت و کسی نمی­‌تواند ادعا کند او عاری از خطا و اشتباه است اما مروت و جوانمردی هاشمی در مواجهه با این اشتباهات مثال‌زدنی است. در زمان طرح تعدیل اقتصادی که توسط مرحوم هاشمی اجرا شد و از نظر ما بسیار غلط بود و بعدها هم با شکست مواجه شد، سه نفر از اطرافیان او که در این طرح نقش داشتند او را تنها گذاشتند اما آقای هاشمی هرگز این مسأله را به روی خود نیاورد و این اشتباهات را به تنهایی به گردن گرفت.

وی افزود: هاشمی این مروت و جوانمردی را از امام(ره) آموخته بود. در زمان تصویب قطعنامه 598 به امام گفت که تصویب این قطعنامه برای کشور مفید است و اگر لازم است او را محاکمه و اعدام کنند تا این قطعنامه به نفع کشور تصویب شود. اما امام نیز در زمان پاسخگویی تمام مسئولیت قطعنامه را خودشان به تنهایی قبول کردند و به غائله خاتمه دادند.

مؤمنی در پایان سخنرانی خود گفت: همه ما باید یاد بگیریم در هنگام مرگ یک انسان بزرگ و عزیز کمتر خودآزاری کنیم و خرد و عقلانیت این انسان بزرگ را مبنا قرار دهیم و با مسئولیت پذیری برای اصلاح امور، کاری کنیم تا حتی الامکان خلأ آیت‌­الله هاشمی کمتر حس شود.