آیا همه به وظایف خود عمل کرده‌اند؟
آیا همه به وظایف خود عمل کرده‌اند؟

به قلم : حمید قزوینی خبرگزاری‌های رسمی کشور دیروز سخنان سردارسرلشکر سلیمانی در اجلاس روز جهانی مسجد را منتشر کردند. این سخنان در جمع ائمه جماعات و رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد و برخی مسئولان فرهنگی کشور ایراد شد. فرمانده نیروی قدس سپاه در بخشی از سخنان خود گفت: ما امروز با دو خطر […]

به قلم : حمید قزوینی

خبرگزاری‌های رسمی کشور دیروز سخنان سردارسرلشکر سلیمانی در اجلاس روز جهانی مسجد را منتشر کردند. این سخنان در جمع ائمه جماعات و رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد و برخی مسئولان فرهنگی کشور ایراد شد.

فرمانده نیروی قدس سپاه در بخشی از سخنان خود گفت: ما امروز با دو خطر مواجهیم. یک خطر داخلی که فتنه مذهبی است و دیگری خطر خارجی که تهاجم علیه جهان اسلام است.

سردارسلیمانی تصریح کرد: چه کسی امروز مسئول رشد الحاد و لاابالی‌گری در کشور است؟ آیا همه ما به وظایف خود عمل کرده‌ایم؟

وی خاطرنشان کرد: وقتی من را مسئول حفظ یک پل می‌گذارند، باید بدانم که وظیفه‌ام فقط حفظ همین پل نیست بلکه این پل یک محیطی دارد اگر آن محیط سقوط کرد، پل هم سقوط خواهد کرد.

فرمانده نیروی قدس سپاه افزود: مسجد مانند یک قرارگاه است و بر تمام جامعه اثر می‌گذارد نه فقط بر محیط خود. اگر مقیاس ما فقط محیط خود مسجد باشد، باخته‌ایم.

وی اضافه کرد: کسی که نتواند سربازانش را حفظ کند، خطش سقوط کرده و اگر جوانانی از مسجد رفتند، خط آن امام جماعت شکسته و سقوط کرده است.

سردار سلیمانی گفت: وقتی یک برادر چند شغله و خسته را امام جماعت یک مسجد کنیم، این فرد چطور می‌خواهد محیط مسجد را حفظ کند؟

فرمانده نیروی قدس سپاه ادامه داد: اینکه در جامعه مدام بگوییم او بی حجاب و این باحجاب است یا اصلاح طلب و اصولگراست، پس چه کسی می‌ماند؟ اینا همه مردم ما هستند. آیا همه بچه های شما متدین‌اند؟ آیا همه مثل هم هستند؟ نه. اما پدر، همه اینها را جذب می‌کند و جامعه هم خانواده شماست.

وی تصریح کرد: اینکه بگوییم من هستم و بچه های حزب اللهی خودم، اینکه نمی‌شود حفظ انقلاب. امام جماعت باید بتواند با حجاب و بی حجاب را با هم جذب کند.

سخنان سردار سلیمانی همگی درست و دقیق است و بدون تردید از سر دلسوزی و خیرخواهی بیان شده است. اما ای کاش شبیه این سخنان، از زبان مسئولان مرکز رسیدگی به امور مساجد و یا امامان جمعه هم گفته می‌شد. ای کاش برخی از ائمه جماعات به تبعات عملکردشان در دفع جوانان توجه می‌کردند. ای کاش به این مهم توجه می‌شد که مسجد خانه خداست و همه مسلمانان با هر سلیقه و گرایشی حق دارند در آن حضور یابند. ای کاش به امامت جماعت نه به عنوان یک شغل که به عنوان یک مسئولیت خطیر نگاه می‌شد.

یادم هست یکی دو سال قبل، شب قدر به یکی از مساجد بزرگ و مهم تهران در نزدیکی محل سکونت رفتم. متاسفانه امام جماعت مسجد در حال برگزاری مراسم احیا و در شرایطی که صحن مسجد و خیابان‌های اطراف مملو از جمعیت بود، بخش مهمی از وقت را به مباحث اختلافی میان شیعیان و اهل سنت اختصاص داد.

برای من موجب تعجب بود که امشب و این مکان و این جمعیت چه جای چنین سخنانی است؟ آیا این فرد محترم از تاکیدات  مقام معظم رهبری مبنی بر اجتناب از طرح مطالب اختلافی،  بی اطلاع است؟ آیا او نمی داند که آب به آسیاب فتنه مذهبی می‌ریزد؟ آیا او متوجه وظیفه سنگین خود دربرابر مردم هست؟