پنج شنبه, ۰۶ تیر ۱۳۹۸

بی مهر نشود مهرت!!!

بی مهر نشود مهرت!!!

عده ای در تاریکی اند
عده ای در روشنایی
و ما آنان را می بینیم که در روشنایی اند، نه آنان را که در تاریکی اند.

کمی به اطراف خودمان دقیق تر شویم! کمی چشمانمان را باز نگه داریم! در این هیاهوی جهان فقط کمی مکث کنیم!
در اطرافمان کودکانی را خواهیم دید، که نه دست پرمهری آنها را نوازش میکند و نه آغوشی برای حمایتشان بازشده است؛ و آنها مانده اند با بار سنگینی بر دوش کوچکشان ، کودکانی که زود شده اند نان آوران زندگی!!
نمی خواهیم بوسه بر انگشتان کوچکشان بزنیم، تنها لحظه ای تأمل کافی است!

بسیاری از فرزندان سرزمینم در آستانه مهری دیگر و آغاز فصل دانستن، به ناچار انتخابی جز ” کار ” ندارند، انتخابی واجب اما دردناک!!!
فرزندانی که اگر دست بی رحم تقدیر مجالشان دهد، با قلم و اندیشه خود می توانند تقدیری متفاوت از ” اکنون ” برای این سرزمین مظلوم رقم بزنند.
سرزمینی که سالهاست مهر بی رحم محرومیت را بر پیشانی داغ دیده اش تحمل میکند!
و در سینه چاک دیده اش، گور هزاران فرزند جوانی است، که در راه معاش مرده اند!

نگذاریم آغاز “ماه مهر”، برای فرزندان این سرزمین “بی مهر” باشد…

مطابق ماده ۷۹ قانون کار جمهوری اسلامی ایران، به کار گماردن افراد کمتر از ۱۵ سال تمام ممنوع است و نیز طبق بند ماده ۳۳ پیمان نامه جهانی حقوق کودک که ایران نیز از امضاءکنندگان آن است، باید حقوق کودک را برای برخورداری از حمایت در برابر بهره کشی اقتصادی و انجام هرگونه کاری که ممکن است زیان بار باشد، خللی در تحصیل اش وارد آورد و به سلامتی یا رشد جسمانی، ذهنی، اخلاقی او آسیب برساند، به رسمیت شناخت.
تحصیل و سوادآموزی به خودی خود تنها بخشی از مسئله ای است که بازماندگان از تحصیل از آن محروم می شوند. واقعیت این است که سواد در سطوح مختلف آن (از خواندن و نوشتن ابتدایی تا تحصیلات دانشگاهی) در زندگی روزمره افراد، شغل، آگاهی نسبت به شرایط، بزه کاری، زندگی خانوادگی، شیوه سبک زندگی و سرمایه فرهنگی و اجتماعی شان آنقدر مؤثر است که ریشه کنی بی سوادی گاهی مستقیما منجر به کاهش مرگ و میر، کاهش بیماری، کاهش بزه کاری و کاهش خشونت های خانوادگی و اجتماعی می شود.
به همین دلایل است که جوامع مختلف نسبت به قضیه سوادآموزی حساسیت نشان داده و نسبت به ریشه کنی بی سوادی و کاهش بازماندگان از تحصیل به دنبال چاره هستند. البته که همه اینها در کنار بحث اصلی دیگری است که مربوط به حق تحصیل افراد و حقوق اجتماعی کودکان و بزرگسالان ساکن در یک جامعه در راستای حضور در مدرسه، سوادآموزی و بهره مندی از مواهب تحصیلات است.
پس یادمان نرود، فرزندان و کودکان امروز، آیندگان فردای این سرزمین اند.

یاسین برفروشان
دبیر آموزش و تحقیقات مجمع نیروهای خط امام(ره) سیستان و بلوچستان

نوشته شده توسط خط امام در شنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱:۰۸ ب٫ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.