سیستان و بلوچستان مقصد نخستین سفر دکتر روحانی رییس جمهور در دولت دوازدهم
سیستان و بلوچستان مقصد نخستین سفر دکتر روحانی رییس جمهور در دولت دوازدهم

خط امام : عضو شورای مرکزی سازمان جوانان مجمع نیروهای خط امام کشور و دبیر مجمع نیروهای خط امام شاخه سیستان و بلوچستان به مناسبت سفر ریاست‌محترم جمهور به استان با نگارش یاداشتی این سفر را از زوایای مختلف مورد تحلیل قرار داده است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، امیررضا خیرخواه در […]

خط امام : عضو شورای مرکزی سازمان جوانان مجمع نیروهای خط امام کشور و دبیر مجمع نیروهای خط امام شاخه سیستان و بلوچستان به مناسبت سفر ریاست‌محترم جمهور به استان با نگارش یاداشتی این سفر را از زوایای مختلف مورد تحلیل قرار داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، امیررضا خیرخواه در این یاداشت آورده است؛

زمزمه سفر آقای دکتر روحانی رییس جمهور ارجمند به استان سیستان و بلوچستان از مدتی پیش در بین شخصیت ها ، فعالین و محافل سیاسی اجتماعی استان گل کرده بود ، تا اینکه در نهایت بصورت رسمی اعلام گردید .

خبری که برای عموم مردم و به ویژه شخصیت ها و نخبگان سیاسی اجتماعی استان رضایتمندانه و مسرت بخش است، آنهم وقتی نکات مهم و ظرافت های این سفر را مورد توجه قرار دهیم.

اینکه چرا آقای دکتر روحانی سیستان و بلوچستان را بعنوان اولین مقصد سفر استانی خویش در دولت دوازدهم انتخاب کرده است ؟ آنهم در آغازین روز از هفته وحدت و در آستانه ۱۶ آذر روز دانشجو!

آقای روحانی رییس جمهور شنبه یازدهم آذرماه سفر دو روزه خود را به سترگ ترین استان کشور از شمال آن یعنی سرزمین اساطیری و تاریخی سیستان آغاز می کند و آنرا در پایان روز دوازدهم در جنوب استان و در کرانه سواحل زیبا ، استراتژیک و راهبردی مکران به اتمام می رساند.

سفری که از شمال استان آغاز می شود، در مرکز استان ادامه می یابد و در جنوب این خطه پایان می پذیرد.

همانطور که سیستان و بلوچستان در انتخابات اخیر خوش درخشید و در رتبه نخست رای به آقای دکتر روحانی قرار گرفت، و مردمان این دیار فراتر از مرزهای قومی ، طائفه ای، جناحی ، حزبی و جریانی حماسه یی افتخار آمیز و تحسین برانگیز را پیش چشم همگان به منصه ظهور رساندند و با مشارکت 75.41 درصدی رکورددار رای به حجت الاسلام و المسلمین روحانی با نرخ 73.2 درصد ( ۱۷ درصد بالاتر از متوسط کشوری ) شدند. انتظار دارند استانشان در رتبه نخست توجه دولت قرار گیرد ،

حسن انتخاب این خطه بعنوان اولین مقصد سفر استانی دولت تدبیر و امید نشانه ای خوب و امیدوار کننده است که باید به فال نیک گرفته شود و آن اینکه انشاالله عزم دولت محترم در جهت آبادانی و پیشرفت و ادامه مسیر توسعه ای این منطقه که از دوره قبل کلید خورده است جدی ست.

به فرمایش رهبری نظام ” شکی نیست که در این استان خدمت زیادی شده است اما شکی هم نیست که محرومیت هنوز خیلی زیاد است و این استان چندین برابر آنچه به آن خدمت شده نیازمند خدمت است ”

استانی که حتی اگر حائز رتبه نخست رای به دولت تدبیر و امید هم نمی شد به دلیل ویژگی ها و شرایط خاص و استثنائی خود از جمله گستردگی جغرافیایی همراه با جمعیت اندک و پراکنده ، دوری از مرکز و انزوای جغرافیایی ،شرایط سخت طبیعی ، پایین بودن اغلب شاخص های توسعه، موقعیت ژئو استراتژیک و ژئوپلیتیک فوق العاده ، همجواری ( بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر مرزخاکی) با دو کشور پرچالش و بی ثبات افغانستان و پاکستان (پر هزینه ترین مرز کشور ) و دارا بودن ۳۷۰ کیلومتر مرز آبی با دریای عمانِ پیوسته به آبهای آزاد اقیانوسی ( در مجموع یک ششم کل مرزهای جمهوری اسلامی ایران) ، قرار گرفتن در شاهراه حیاتی و موقعیت راهبردی ترانزیتی، شرایط خاص اجتماعی از جمله بافت متکثر قومی و مذهبی ، جوان بودن جمعیت ، محرومیت های تاریخی ناشی از حاکمیت غلط و همیشگی الگوی مرکز- پیرامون و مولفه های متعدد دیگر باید مورد عنایت و توجه ویژه دولت و مسئولین نظام قرار می گرفته است ، اما حالا روند فزاینده مشارکت مردم این خطه در انتخابات ها که حاکی از همگرایی و همبستگی ملی آنان با نظام جمهوری اسلامی و رای معنادار آنان به دولت تدبیر و امید است نیز مزید بر علت شده و افزایش سطح توقعات و مطالبات مردم استان را به دنبال دارد.

رییس جمهور هفته وحدت را زمان طلایی سفر خویش به سیستان و بلوچستان یافته است استانی که به فرموده رهبری نظام ” ایمان عمیق اسلامی مردم یکی از برجستگی مهم آن و نقطه قوت مردمانش می باشد ”

استانی که مردمان آن بر مدار وحدت ، برادری و همزیستی همدلانه حرکت می کنند ، بخصوص در مرکزیت آن زاهدان که پایتخت وحدت ایران اسلامی عنوان گرفته است ، این را به روشنی می توان دید.

مردمی که درهمه عرصه ها از پیروزی انقلاب اسلامی ایران گرفته تا جنگ هشت ساله تحمیلی ،حفاظت از مرزها و صیانت از تمامیت ارضی کشور ، پاسداری از وحدت کلمه و هوشیاری در برابر دشمنان کشور و نظام ایفاگر نقش بوده اند.

حضور مردم در انتخابات نشان دهنده حساسیت آنها به سرنوشت و آینده خویش است و به هر میزان که این حساسیت بیشتر و نتیجه مشارکت های قبلی ملموس تر باشد حضور آنان در انتخابات بعدی افزایش می یابد در واقع مردم سیستان و بلوچستان رهاوردهای مشارکت خود در بهار ۹۲ را به وضوح دیدند و آن دستاوردهای بزرگ دولت در دوره یازدهم در این استان بود، بنابراین انگیزه آنان برای نقش آفرینی مسئولانه در انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری بیشتر شد.

مردم سیستان و بلوچستان در تمام ادوار انتخابات از گذشته تا به امروز ، با مشارکت آگاهانه خویش و ضمن حمایت از نظام جمهوری اسلامی به وضوح نشان داده اند که خواستار اصلاحات جدی در روند مدیریت کشور ، حاکمیت قانون ، عقلانیت ،آزادی و عدالت و اعتدال هستند.

در آستانه چهلمین فجر پیروزی انقلاب ، زمان آن رسیده است که تغییری جدی در نگاه ها و و رویکردها به جوانان ، زنان ، اقوام و مذاهب و اقلیت ها صورت گیرد، لازم است عدالت بعنوان استراتژی امنیت پایدار مبنای فکری و رفتاری مسئولان نظام قرار گیرد.

پس از انجام استقبال رسمی در پاویون فرودگاه زابل رئیس جمهور با مردم دارالولایه سیستان در ورزشگاه این شهر دیدار و در جمع آنان سخنرانی خواهد کرد،

افتتاح همزمان طرح های متعدد بصورت ویدئو کنفرانس در دیدار با شخصیت های برجسته استانی ، علما و روحانیون شیعه و سنی ، معتمدین ، دانشگاهیان ، فعالین سیاسی، احزاب و سمن ها   ، اعضای شورای اداری استان ، بانوان، ورزشکاران و برخی از فعالین ستادهای انتخاباتی دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اولین برنامه رییس جمهور در زاهدان خواهد بود برنامه ای که تحت عنوان دیدار نخبگان استانی با رییس جمهور در تالار هلال احمر برگزار می شود . حضور در میان جمعی که می توانند و باید نقش اساسی خود را در توسعه استان و دگرگونی چهره آن ایفا کنند و امروز بیش از هر چیز نیاز به وحدت و انسجام داشته و باید به حضور موثر خود در کنار نقش شخصیت های برجسته مذهبی و سران و بزرگان طوایف در تحولات سیاسی و رخدادهای اجتماعی و فرهنگی استان قوت بخشند .

پس از آن رییس جمهور در آستانه مناسبت ملی و تاریخی ۱۶ آذر ” روز دانشجو” بناست که در برنامه دیدار و سخنرانی، میهمان دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان در تالار پرحکایت فردوسی این دانشگاه باشد، دانشگاهی که گفته شده است بزرگترین جمعیت دانشجویی کشور را بعد از دانشگاه تهران در خود جای داده است . همچنین قرار است نمایندگان تشکل های دانشجویی در حضور رییس جمهور به بیان نظرات ، نقدها ، دیدگاهها و طرح مطالبات خود بپردازند. دانشجویانی که حلقه توده های مردم جامعه با نخبگان هستند.

از نقش دانشگاه بعنوان مبدا و محور توسعه نباید غفلت ورزید ، بخصوص دانشگاه سیستان و بلوچستان که قطب علمی جنوب شرق کشور است و تاثیر آن بر توسعه و پیشرفت استان در جهات مختلف علمی ، فرهنگی ، سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی کاملا ملموس و مشهود است.

جمعیت تحصیلکردگان و دانشگاهیان جوانترین استان کشور رو به افزایش است و نیاز است در ابعاد مختلف اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی به جوانان بیشتر توجه شود.

لازم است دولت محترم که از ابتدای آغاز این دوره خود بر جوانگرایی تاکید کرد، رفع معضل بزرگ بیکاری و مشکلات معیشتی جوانان این استان و فراهم ساختن فرصت های اشتغال برای آنان را صدر برنامه های خود قرار دهد.

در نخستین روز این سفر رییس جمهور در واقع مثلث مردم ، نخبگان ، دانشجویان را تکمیل می کند.

دکتر حسن روحانی در روز دوم سفر خود در کرانه تنها ساحل اقیانوسی ایران فاز اول طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار را بطور رسمی افتتاح می کند که در نتیجه، ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه از ۲ میلیون تن به 8.5 میلیون تن افزایش خواهد یافت، این در واقع محوری ترین برنامه و اصلی ترین پروژه این سفر است که با حضور نمایندگانی از ۲۷ کشور جهان و تعدادی از وزرا و مقامات رسمی افتتاح خواهد شد.

اگرچه در همین همسایگی ما یعنی بندر کراچی ظرفیت تخلیه بار به سالانه ۹۰ میلیون تن رسیده است و ما هنوز با سطح مطلوب فاصله داریم اما جهش بیش از چهار برابری برای ما یعنی زیرساخت های لازم برای ترانزیت و بازرگانی خارجی در حال فراهم شدن است و چشم انداز اقتصادی و بازرگانی روشنی را برای این منطقه از کشور می توان انتظار داشت ، در واقع از طریق فعال کردن پتانسیل های منطقه ای و فرامنطقه ای می توان انزوای جغرافیایی استان را شکست.

برای اینکه بتوانیم اقتصاد کشور را در بخش حمل و نقل و ورود و خروج کالا و نفت از وابستگی به منطقه پرتنش تنگه هرمز نجات دهیم ناچاریم به جنوب شرقی کشور متوجه شویم و مسیری جدید برای ساختار فضایی ارتباطی کشور تعریف کنیم، اینجاست که می گوییم سیستان و بلوچستان واجد کارکردهای قابل توجه ملی ، منطقه ای و حتی فرامنطقه ایست.

سفر رییس جمهور با دو نشست: اولی با اعضای شورای اداری استان و دومی نشست خبری – رسانه ای پایان خواهد پذیرفت ، سفری که چون نسیمی از اعتدال در پاییز آذر ، نیروهای سیاسی استان را پس از مدتی انفعال به کنشگری و تکاپو وا می دارد و دمیدن نفخه ای در کالبد سیاسیون استان است.