موضوع فلسطین صرفاً مسئله یک ملت نیست چالشی مقابل همه نهادهای حامی کرامت و صلح بشری است
موضوع فلسطین صرفاً مسئله یک ملت نیست چالشی مقابل همه نهادهای حامی کرامت و صلح بشری است

خط امام : مجمع نیروهای خط امام طی بیانیه ای نسبت به طرح موسوم به معامله قرن ایالات متحده آمریکا واکنش نشان داد در بخشی از این بیانیه آمده است موضوع فلسطین صرفاً مسئله یک ملت، دولت و یا مناقشه‌ای تاریخی نیست موضوع فلسطین مسئله‌ای اخلاق انسانی و آزمونی برای راستی‌آزمایی همه شعارهایی است که […]

خط امام : مجمع نیروهای خط امام طی بیانیه ای نسبت به طرح موسوم به معامله قرن ایالات متحده آمریکا واکنش نشان داد در بخشی از این بیانیه آمده است موضوع فلسطین صرفاً مسئله یک ملت، دولت و یا مناقشه‌ای تاریخی نیست موضوع فلسطین مسئله‌ای اخلاق انسانی و آزمونی برای راستی‌آزمایی همه شعارهایی است که انسان خردمند را به گفتگو، عقلانیت و همزیستی دعوت می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام : متن بیانیه مجمع نیروهای خط امام به این شرح است.

ترامپ در حالی از طرح خود موسوم به «معامله قرن» رونمایی کرد که تمامی گروه‌های فلسطینی‌ که طرف اصلی در این معامله به حساب می‌آیند، یک پارچه مخالف آن هستند. اما این طرح از موافقت کامل صهیونیست‌ها به ویژه بنیامین نتانیاهو برخوردار است. این وضعیت طرحی است که ایالات متحده مدعی است حقوق فلسطینی‌ها در آن لحاظ شده و ضامن صلح است.

نگاهی به نقشه فلسطین اشغالی پیش از سال ۱۹۴۷ ما را با این واقعیت روشن مواجه می‌کند که طرح معامله قرن موضوع اشغال سرزمین فلسطین و روند غصب جغرافیای آن را وارد مرحله جدید نکرده و کماکان طرح کلی، تصاحب کامل سرزمین فلسطین است اما آنچه در این طرح به شکلی جدی و هدفمند طرح‌ریزی و دنبال می‌شود پاک نمودن اصل مسئله اشغالگری و زدودن قبح غصب، تجاوز و پایان دادن به منطق مقاومت برای آزادی کامل فلسطین و تبدیل موضوعی ملی- میهنی و اعتقادی- هویتی برای ساکنین یک سرزمین به مناقشه‌ای قابل معامله و مذاکره است شاهد این مسئله، اتحاد و یکپارچگی است که در میان همه گروه‌های فلسطینی در مخالفت با این طرح شکل گرفته است حتی خوشبین‌ترین این مجموعه‌ها که سال‌ها باب گفتگو با اشغالگران و میانجی‌گری آمریکا را راهی میانه برای توقف اشغالگری و تشکیل دولت مستقل فلسطین به مرکزیت قدس شریف، صادقانه و فداکارانه دنبال کردند در مقابل طرح معامله قرن تمام قد و یکصدا مخالفت خود را ابراز داشته و آن را نشانه‌ای از عدم بی‌طرفی و خیانت ایالات متحد ارزیابی می‌کنند.

در معرکه‌ای که به نام معامله قرن رئیس جمهور آمریکا به راه انداخته است مجددا این موضوع بیش از گذشته خود نمایی کرد که ایالات متحد آمریکا در موضوعات خاورمیانه از جمله فلسطین نه تنها صلاحیت میانجی‌گری را نداشته و ندارد بلکه تمامی سیاست‌های بین المللی خود را بخصوص در خاورمیانه مطلقاً همسو با منافع و اهداف رژیم اشغالگر اسرائیل و تحت نفوذ لابی صهیونیست‌ها طرح‌ریزی و عملیاتی می‌نماید. نگاهی به تحرکات و اقدامات آمریکا در خاورمیانه موید این مدعا است.

از زمان آغاز علنی اشغال فلسطین تا به امروز جامعه جهانی با مسامحه‌ای که در مقابل اندیشه صهیونیست و باورهای توسعه‌طلبانه و نژادپرستانه آن به خرج داده است فقط موجودیت یک ملت را در خطر نابودی قرار نداده بلکه بسیاری از ارزشهای مشترک بشری را در معرض خدشه و بی اعتباری قرار داده است.

موضوع فلسطین صرفاً مسئله یک ملت، دولت و یا مناقشه‌ای تاریخی نیست موضوع فلسطین مسئله‌ای اخلاق انسانی و آزمونی برای راستی‌آزمایی همه شعارهایی است که انسان خردمند را به گفتگو، عقلانیت و همزیستی دعوت می‌کند.

امروز طرح موضوعاتی همچون معامله قرن این واقعیت را که دفاع از عدالت، آزادی و ارزش‌های مشترک بشری با نادیده گرفتن حقوق ملت فلسطین ممکن نیست، جدی‌تر از گذشته عیان کرده و چالشی برای همه نهادهای حامی کرامت و صلح بشری است.

مجمع نیروهای خط امام به عنوان مجموعه‌ای اصلاح‌طلب ضمن تأکید مجدد بر آرمان آزادی کامل فلسطین به مرکزیت قدس شریف همه آزادی‌خواهان، عدالت‌طلبان و طرفداران کرامت انسانی را به واکنش و تلاش برای احقاق حق ملت فلسطین دعوت می‌نماید.

والسلام